Dřevěné schodiště

PŘEDNOSTI SCHODŮ ZE DŘEVA

Schody ze dřeva jsou nestárnoucí klasikou, prvkem, který zapadne do každého interiéru. Skvěle se kombinují s dalšími materiály, jako je kov nebo sklo. Dřevo je zcela přírodní materiál, dodává prostředí punc kvality a hřejivost. Zároveň neobsahuje žádné chemikálie a umělé látky, je tedy perfektně vhodné pro alergiky, astmatiky a děti. Může se zdát, že dřevo není vhodným materiálem pro kombinaci s podlahovým topením, nejproblematičtější je v tomto případě masiv, který může klást vysoký tepelný odpor a zároveň pracovat – sesychat a roztahovat se. Tento problém ale není neřešitelný, stačí využít vícevrstvých dřevěných podlah. Při správném provedení jsou k nerozeznání od masivu, jsou ale daleko stabilnější a poskytují příznivější hodnoty tepelného odporu. Konkrétně u třívrstvých podlah se dokonce nabízí i pokládka stejným způsobem jako u plovoucích podlah, tedy bez využití lepidla. I bez použití podlahového topení je ale dřevo poměrně hřejivé a příjemné pro chůzi naboso.

ŠIROKÝ VÝBĚR MATERIÁLŮ

Škála druhů dřeva, využitelných k tvorbě dřevěných schodišť, je opravdu široká, včetně různorodé nabídky formátů. Dřevěné podlahy jsou k dostání v různých rozměrech, od malé mozaiky po velkoformátová prkna. Co se týče konkrétního typu dřeva, nabízí se nepřeberné množství dřevin z evropského prostředí, ale i exotických dřevin, které se pyšní vynikajícími vlastnosti. Nakonec, každý kus je stoprocentní originál. Ještě osobitější nádech může dřevo získat pomocí různých povrchových úprav. Velmi oblíbené je kartáčování, při kterém dojde k odstranění měkkých částí a zvýraznění kresby dřeva. Pokud někomu připadá hladká podlaha fádní, je tu pro něj katrování. Jedná se o záměrné narušení kolmými zářezy, povrch se tak vzhledem více přiblíží surovému dřevu.

DEKORY A JEJICH ÚDRŽBA

Mimo povrchu lze samozřejmě ovlivnit i barvu dřeva, nejznámější technikou v tomto směru je pravděpodobně moření, které umožňuje upravit odstín, ale stále zachovává přirozenost dřeva. Další možností je například bělení dřeva, ať už nátěrem, voskem nebo olejovým mořidlem.

Povrch dřeva je vhodné ošetřit, k tomu se využívají zejména bezbarvé laky, vosky nebo oleje. U lakované varianty je výhodou vysoká odolnost povrchu, na druhou stranu v případě poškození není možné opravit pouze malou plochu a je nutná rozsáhlejší renovace. Ne každý také preferuje lesklý povrch. U voskovaného nebo olejovaného povrchu jsou naproti tomu drobné opravy naprosto bezproblémové. Takový povrch navíc zachovává přirozený vzhled dřeva a umožňuje mu dýchat. Dřevo potom přirozeně přijímá a znovu vydává vlhkost a tím přispívá k příjemnému prostředí. S časem také získává na přirozené patině díky různým vrypům a oděrkám. V případě, že jsou nežádoucí ale není žádný problém je opravit novým nátěrem.

d3s_9169cap6IMG_7798