Dřevo vs Vinyl

Tento článek je určen těm, kteří uvažují o nové podlaze a váhají zda zvolit dřevo nebo vinyl. Ani jeden z těchto materiálů není špatnou volbou. Záleží, jaké jsou vaše očekávání a nároky. Dřevo i vinyl mají své přednosti ale také nedostatky oproti svému konkurentovi, záleží jen, které vlastnosti jsou pro vás důležitější.

  1. Vzhled a materiál

Dřevo je materiál, který je a bude klasikou. Dubové vlisy nebo dubová prkna byly ozdobou interiéru před dvaceti lety a budou i za dalších dvacet let. Za tu dobu se vzhled a konstrukce dřevěných podlah vyvinula. Nyní je daleko širší možnost výběru dřeviny, barvy a povrchové úpravy. Zároveň se zdokonalila konstrukce podlah, které jsou převážně vícevrstvé, tím se odstranily některé neduhy masivního dřeva, jako je rozměrová nestálost a kroucení. Výška dřevěných parket se pohybuje nejčastěji v rozmezí 9 až 13mm, kdy horní vrstvu tvoří dýha o tloušťce obvykle 3 až 5mm.

Vinylová podlaha je v současnosti poměrně zdařilá imitace dřevěných podlah nebo kamene. Jedná se o sloučeninu polyvinyl chloridu (PVC), který se vyrábí převážně v dílcích. Odolnost vinylové podlahy ovlivňuje výška nášlapné vrstvy, což je ochranný film, který zabraňuje poškození podlahy. Standartní tloušťka nášpalné vrstvy pro domácnosti je 0,3mm, pro prostory se zvýšenou zátěží je vhodné volit vyšší nášlapnou vrstvu 0,4 nebo 0,5mm. Celková tloušťka vynylové podlahy je 2 až 5mm, v závislosti na tom, zda se jedná o lepenou nebo plovoucí podlahu. Výrobci dokázali dokonale napodobit vzhled, strukturu či sražené hrany vinylových podlah tak, že je někdy těžko k rozeznání od originálu a je potřeba si na něj sáhnout pro ujištění, že se jedná o napodobeninu.

V porovnání s dřevěnou podlakou je vinyl tvrdší a na dotyk není tak příjemný jako dřevo, po kterém je příjemné chodit naboso. V případě, že jsou dřevo i vinyl spojené s podkladem jsou jejich aktustické vlastnosti vynikající. V případě pokládky na plovoucí způsov je vinylová podlaha tišší než dřevěná. Obecně se ale doporučuje oba materiály k podkladu lepit.

honzamartinec-56honzamartinec-71honzamartinec-77
  1. Praktičnost

Vinylová podlaha je odolnější než dřevěná podlaha. Je to materiál, který je vhodný pro použití v kuchyni nebo koupelně, vzhledem k tomu, že mu nevadí vlhkost a mastnota. Neznamená to, že dřevo není možné ve vysoce namáhaných prostorách použít, ale je potřeba vynaložit nadstandartní péči tj. nenechat na něm delší dobu stát vodu, nebo dávat si pozor na mastnotu.

Při dlouhodobém působení vlhkosti na dřevěnou podlahu dojde k jejímu prohnutí nebo zčernání. Jedná se často o dlouhodobě přelívané květináče, nebo otevřené francouzské dveře během deště. V těchto případě vás nezachrání ani ochranná vrstva vytvrzeného oleje nebo laku. Jsou to ale všechno situace kterým lze předejít. Běžným používáním mohou na dřvěné podlaze vzniknout drobné oděrky a rýhy, které ale vytváří přirozenou patinu a celkovému vzhledu nijak neškodí.

Pokud pro vás ale není přírodní původ a ušlechtilost materiálu dostatečně silný argument a dáváte přednost praktickému řešení, je pro vás vinylová podlaha tou správnou volbou. Tu znehodnotí jen silné mechanické poškození, jako jsou rýhy od stěhování nebo drápky zvířat.

d3s_9100d3s_9126d3s_9091
  1. Úklid a čištění

U dřevěné podlahy je potřeba dbát na její náchylnost na nadměrnou vlhkost a nepoužívat k vytírání mokrý hadr, nebo mop namáčený v kýblu s vodou. Je vhodné používat mopy pro dřevěné podlahy, např. tzv. spray mopy, které využívají jen přiměřené množství vody, ideálně s malým množstvím přípravku pro čištění dřevěných podlah, povrch dřevěné podlahy se následně dostává do kontaktu jen s vlhkou tkaninou. K vysávání se používá klasický vysavač, je ale potřeba zapnout ochranné kartáčky, aby nedošlo k poškrávání povrchu. To platí také pro vinylové podlahy, které sice snesou větší mechanické zatížení, ale při dlouhodobém vysávání bez kartáčků mohou být také znát škrábance a odřeniny.

U vinylové podlahy není potřeba dbát na nadměrnou vlhkost a je možné použít jakýkoliv mop. Pro méně pracný úklid je také vhodné použít přípravek pro čištění syntetických povrchů rozředěný s vodou. Jak u vinylových tak u dřevěných podlah je možné použít speciální přípravek, který vytvoří na podlahové krytině PU (polyuretanovou) ochrannou vrstvu, která zvýší odolnost podlahy.

U dřevěné podlahy je možnost po vyčištění obnovit její vzhled použitím osvěžovače olejových podlah, po kterém vypadá povrch opět jako nový. Taková úprava je vhodná přibližně jednou za dva roky, ale není nutná.

  1. Použití na podlahové topení

Pro použití podlahoviny na podlahové topení je rozhodujícím faktorem prostupnost tepla materiálem a celkový tepelný odpor. Obecně lze říci, že materiály, jejich celkový tepelný odpor není vyšší než 0,15 m2 k/W lze použít na podlahové topení. Vhodné jsou dvouvrstvé či třívrstvé dřevěné podlahy přilepené k podkladu, jejich tepelný odpor je přibližně 0,08 m2 k/W, ke kterému je potřeba přičíst tepelný odpor lepidla cca 0,01m2 k/W.

U lepených vinylových podlah jsou hodnoty ještě lepší, tepelný odpor u materiálu je přibližně 0,02 – 0,05 m2 k/W, plus odpor lepidla cca 0,01m2 k/W.

Plovoucí podlahy mají tepelný odpor vyšší díky mezivrstvám jako jsou izolační folie, nebo kročejová odložka, ale ve většině případů se stále dají na podlahové topení použít. Ideální je však krytinu přilepit a ztrátu tepla tak minimalizovat, tato investice se vrátí s nižšími účty za teplo.

honzamartinec-46honzamartinec-4 honzamartinec-25
  1. Cena

Nejlacinější volbou jsou lepené vinylové podlahy, jejichž cena se pohybuje kolem 500 kč včetně DPH. Je ale třeba myslet na úpravu podkladu, který může být někdy i nákladnější než samotná krytina. Nezapomeňte i na lepidlo, které celkovou investici také navýší. Nejlevnější plovoucí vinylové podlahy začínají na částce 700kč vč DPH. Jejich cena roste s vyšší odolnou vrstvou a třídou zátěže. K některým typům plovoucích podlah je potřeba připočíst náklad na podložku, tu někteří výrobci doporučují  s ohledem na tlumení pochozího hluku a vyrovnání drobných nerovností podkladu.

Cena dřevěné podlahy může začít i na 450 kč vč DPH u masivní dřevěné mozaiky, kde je ale potřeba počítat s vyššími náklady na její pokládku a úpravu povrchu. Vícevrstvé dřevěné podlahy se nejčastěji prodávají za cenu 800 až 1200kč včetně DPH.

  1. Montáž

Zkušení podlaháři tvrdí, že základem kvalitní podlahy je její podklad. Ten totiž za svůj život uděláte jen jednou, pokud je to provedeno správně. Podlahovou krytinu můžete během života i několikrát vyměnit. Na kvalitní podklad je možné položit cokoliv. Dřevěnou i vinylovou podlahu je možné lepit či položit na plovoucí způsob. Záleží co je pro vás vhodnější a zda se chystáte položit podlahu sami nebo necháte instalaci na profesionálovi.

U vinylové podlahy lepené je potřeba mít dokonalý podklad, podlaha má totiž díky své malé tloušťce tu vlastnost, že dokáže prokreslit jakoukoliv nedokonalost podkladu. Vinylové podlahy plovoucí či dřevěné podlahy je možné položit i na zaboušený anhydrit s drobnými nedokonalostmi nebo OSB desky. Samonivelační stěrka je ale vždy ideálním řešením.

Při montáži tedy rozhoduje úprava podkladu, případně použití podlahového topení.

  1. Ekologie a vliv na zdraví

V této kategorii je jasným výtězem dřevo, jelikož jde o obnovitelný zdroj, který lze snadno recyklovat a jeho výroba tolik nezatěžuje životní prostředí. Dřevo pozitivně ovlivňuje prostředí v místnosti, jelikož přijímá a vydává vlhkost do okolí. Je také antistatické a je vhodným podlahovým materiálem pro alergiky a astmatiky.

Vinylová podlaha je syntetický výrobek, který se vyrábí chemickou cestou. Nicméně i zde se výrobci snaží snížit dopad na životní prostředí na minimum. Mnoho evropských výrobců již 100% recykluje své výrobky, zpětně využívají energiii potřebnou k výrobě materiálu a zefektivňují výrobu tak aby snížili vstupní energie. Parametry vinylových podla se značně liší výrobce od výrobce. Někteří přešli na výrobu podlahovin bez použítí ftalátů, látek které se používají na změkčení plastů a jimž některé laboratorní testy přisuzují mimo jiné negativní vliv na dýchcí ústrojí. Lze tak koupit vinylové podlahy bez ftalátů, antistatické, antialergické či bez zápachu.

barlinek oak balsamico grandebarlinek oak banana song grandebarlinek ash hazelnut grande
  1. Shrnutí

Dřevo je materiálem, k němuž moderní designéři sahají nejraději. Má tradici, duši, vyzařuje z něj přirozenost a teplo. Každý kousek je jedinečný. Ráno můžete po dřevěné podlaze chodit bosi nebo si na ni večer lehnout a budete se cítit příjemně. Dřevěné podlahy vyrdží desítky let, dají se zbrousit nebo obnovit a budou stále vypadat reprezentativně. Pokud chcete aby dlouhodobě vypadaly pořád pěkně, stačí jednou za rok či dva po vyčištění běžným prostředkem určeným pro dřevěnou podlahu, použít voskovou emulzi, která vytvoří ochranný povrch a podlaha bude vypadat dlouhodobě svěže.

Vinyl je praktickým materiálem, v mnoha případech je opravdu věrnou imitací dřeva nebo kamene a je potřeba si na něj sáhnout, aby jste poznali že jde o vinylovou podlahu. V současnosti patří k nejoblíbenějším podlahovým krytinám, díky odolnosti, vzhledu a nižší pořizovací ceně. I na vinylovou podlahu se dá aplikovat ochranná vrstva na bázi polyuretanu, která zvýší její odolnost a ochrání před poškrábáním. Vinyl je možné bezproblémů použít v koupelně, kuchyni nebo chodbě. Obecně je vinylová podlaha určena pro uživatele, kteří chtěji na údržbu podlahy vynaložit minimální úsilí.