Lakovaná vs Olejovaná podlaha

Rozhodujete se, zda si domů pořídit dřevěnou podlahu s lakovaným povrchem, nebo s olejovaným? Zde je několik informací, které vám s výběrem pomohou.

1. Odolnost – lakovaná podlaha má na dýze odolnou vrstvu laku, která brání poškození dřeva. Nevýhodou laku je, že povrch dřeva je uzavřený a někdy těžko k rozpoznání od laminátové podlahy. Při větším mechanickém poškození lakované podlahy dojde k vytvoření rýh a vrypů, kterých se dá zbavit jen celkovou rekonstrukcí podlahy, tj. odbroušení její horní části, přetmelení a opětovné nanesení povrchové úpravy. Drobné poškození lze napravit vhodnou leštěnkou.

Dřevěná podlaha s olejovaným povrchem „dýchá“, olej se vsaje do dřeva, vytvoří ochranou vrstvu, ale na omak je stále cítit struktura dřeva. Při mechanickém poškození podlahy je možné vrypy lokálně přebrousit a znovu naolejovat. Drobné mechanické poškození vytváří přirozenou patinu podlahy.

IMG_7309olej lakIMG_7117

2. Údržba – Lakovaná podlaha je nenáročná na údržbu. Povrch stačí vysát či vyčistit vlhkým mopem. Další opatření není potřeba. Je možné použít leštěnku, která oživuje poškrábané a mdlé povrchy, dodává jim vzhled nově nalakovaného povrchu a má ochranný účinek. Po zaschnutí vytvoří na lakovaném povrchu ochranný film s protiskluznými vlastnostmi. V každém případě je potřeba se vyhnout čištěním podlahy mokrým mopem a dát si pozor na přelívání květináčů. Při dlouhodobému působení vody se podlaha kroutí a šedne.

Olejovaný povrch je vhodné jednou za rok či po vyčištění ošetřit pomocí ochranného oleje nebo vosku, který zajistí, že podlaha bude odolná proti vnikání vody a nečistot. Tato ochranná vrstva také zabrání tomu aby podlaha šedla. Poškození nebo hrubé znečištění částí podlahy je možno opravit broušením nebo opracováním padem a novým ošetřením olejem.

U obou typů podlah je třeba aby stoly a židle byly opatřeny vhodnými plstěnými podložkami. Při použití židlí s kolečky musí být použita jen měkká kolečka.

3. Cena – obecně lze říci, že lakovaná podlaha je levnější než olejovaná. Týká se to vícevrstvých podlah s hotovým povrchem, který se již dále neupravuje. Rozdíl nicméně není nijak velký, nejčastěji 50 – 100 kč/m2. Při instalaci masivní dřevěné podlahy, kdy se povrch finálně upravuje až po instalaci, je cena víceméně shodná.

honzamartinec-60honzamartinec-61honzamartinec-56