Masivní dřevěná podlaha

Podlaha z masivního dřeva je stále oblíbenou stálicí v interiéru. Díky své vysoké variabilitě a pestré paletě odstínů a kreseb dřevo ladí takřka k jakémukoliv stylu a dá se kombinovat s mnoha dalšími materiály, jako je třeba sklo nebo kov. Masivní podlaha není příliš vhodná jako krytina na podlahové topení kvůli vysokému tepelnému odporu. Dřevo je ale samo o sobě jeden z nejvíce hřejivých materiálů, které se k výrobě podlah používají. Od této podlahy může nejčastěji odrazovat prvotní vysoká investice. Jak se ale říká, za kvalitu se platí a masivní podlaha v sobě skrývá neuvěřitelnou životnost. Nejenže se kresba dřeva nikdy nemůže sedřít nebo ošlapat jako v případě umělých podlah, povrch podlahy je také možné opakovaně obnovovat jednoduchým přebroušením a opětovnou úpravou povrchu. Masivní podlaha tak člověku vydrží takřka celý život a zároveň může každých pár let vypadat opět jako nová.

barlinek oak banana song grandebarlinek oak coconut piccolobarlinek ash hazelnut grande

Dřevo je přírodní materiál, což s sebou nese výhody i nevýhody. K jeho klasickým vlastnostem patří tzv. „dýchání“, čili nasávání vody z ovzduší a její opětovné vydávání. Výhodou tohoto procesu je pozitivní vliv na vzduch v místnosti, dýchání dřeva umožňuje zejména olejová/vosková povrchová úprava. Komplikace mohou nastat, když je vlhkosti ve vzduchu moc nebo naopak málo. V příliš vlhkém prostředí se dřevo roztahuje a kroutí, v příliš suchém sesychá a praská. Podobný vliv mohou mít i nevhodné výkyvy teplot. Ideální podmínky, které by v místnosti s dřevěnou podlahou měly panovat, je teplota 18 – 22°C a vlhkost 40 – 60%.

Kromě už zmíněné voskové/olejové povrchové úpravy je velmi populární i lakovaná povrchová úprava. Tyto dva druhy se liší nejen vzhledově (zejména olejová úprava působí velmi přirozeně), tak i svými vlastnostmi. Lak je velmi tvrdý a odolný, pokud už ale dojde k jeho odření, oprava zasáhne do větší plochy. Olej/vosk podporuje přirozené vlastnosti dřeva (dýchání) a v případě poškození není problém opravit pouze malou plochu. Olejovou úpravu je vhodné jednou za čas vyčistit a ošetřit olejovým mýdlem. Mimo těchto nátěrů má na vzhled podlahy vliv i samotný druh dřeva a také další vzhledové úpravy. Velké oblíbenosti se stále těší hlavně tvrdší dřeva, jako je buk nebo dub. Svou barvou zaujme třešeň nebo ořech, pro zákazníky toužící po něčem extravagantnějším jsou na trhu i exotická dřeva s vynikajícími vlastnostmi. Barvu dřeva lze upravit třeba mořením nebo paření. Velmi populární je také úprava povrchu kartáčováním, kterým se zbrousí měkké části dřeva a tak lépe vynikne jeho přirozená kresba.

barlinek oak toffee grande barlinek oak biscuit grande barlinek oak olive crostini grande

Aby dřevěná podlaha zůstala v co nejlepší kondici, je potřeba podlaze přizpůsobit i čištění a údržbu. Dřevu nejvíce uškodí voda, proto je nejdůležitější jakoukoliv rozlitou tekutinu vždy co nejrychleji utřít a při vytírání používat pouze vlhký, ne zcela mokrý mop. Přípravky vhodné pro čištění bývají určené přímo na lakované/olejované dřevo a zpravidla jsou k nalezení v sortimentu prodejců dřevěných podlah.

Pokládání masivní dřevěné podlahy je práce hodná profesionála. Dřevo se nejprve musí aklimatizovat v místnosti, pro kterou je podlaha určená. Potom je na řadě úprava podkladu, ten musí být dokonale rovný, pevný a hlavně suchý. V případě celoplošného lepení je důležité prkna přilepit rovnoměrně celou plochou, aby nevrzala. Po nalepení se podlaha stáhne klínky a zatíží na několik hodin až dní, aby lepidlo mohlo vyzrát. Masivní podlaha se často povrchově upravuje až po pokládce. V takovém případě ji ještě čeká očištění, popřípadě přebroušení a nanesení několika vrstev laku nebo oleje/vosku.